بررسی WhatsMiner M60S در 2026: مشخصات، بازدهی واقعی، قیمت، بازگشت سرمایه، فرمافزار، مناسب چه کسانی است
WhatsMiner M60S برای ماینرهایی مناسب است که برق ارزان دارند، ترجیحاً زیر 0.07 USD به ازای هر kWh، یک پریز تکفاز 220 تا 240 V و جایی که صدای دستگاه پرسروصدای خنکشونده با هوا را تحمل کند. این دستگاه 186 TH/s با توان 3441 W، یعنی 18.5 J/TH، ارائه میدهد و با هشپرایس امروز نقطه سربهسر حدود 0.09 USD به ازای هر kWh است. برای برق گران مناسب نیست.
POOL BTC یک سایت مقایسه مستقل است. ما MicroBT نیستیم، ماینر نمیفروشیم و هیچ چیز در اینجا توصیه سرمایهگذاری نیست. واقعیتها از راهنمای محصول MicroBT و فروشگاه رسمی که در 2026-10-12 بررسی شد، صفحات سودآوری شخص ثالث که در متن نام برده شدهاند و راهنماهای رسمی گزینههای جایگزین گرفته شدهاند. ارقام سود برآوردی برای یک روز مشخص هستند و وعده نیستند.
WhatsMiner M60S چیست؟
M60S یک ماینر بیتکوین SHA-256 با خنککننده هوایی از MicroBT است که در فوریه 2024 با تراشه 3 نانومتری Samsung عرضه شد. طبق راهنمای محصول با تاریخ اکتبر 2024، توان نامی آن 186 TH/s و 3441 W با بازدهی 18.5 J/TH است. خط تولید این محصول از 170 تا 186 TH/s را پوشش میدهد.
این دستگاه از دو فن با جابهجایی 350 CFM هوا استفاده میکند، ابعادش 430 در 155 در 226 میلیمتر است و به یک کانکتور IEC C19 با ظرفیت دستکم 16 A نیاز دارد. منبع تغذیه برق AC تکفاز 220 تا 240 V میگیرد، بنابراین برخلاف برخی دستگاههای غوطهوری، به برق سهفاز نیازی ندارد. محدوده دمای محیط کاری منفی 5 تا مثبت 35 درجه سانتیگراد است.
نسخه هیدرو یا غوطهوری برای M60S وجود ندارد. دستگاههای غوطهوری خانواده M6X مدلهای جداگانه M66S و M66 هستند.
مشخصات رسمی چیست و منابع کجا با هم اختلاف دارند؟
جدول سایت ما از ژوئن 2026 مقادیر 186 TH/s، 3441 W و حدود 1,700 USD را به کار برده بود و راهنما دو عدد اول را تأیید میکند. فروشگاه رسمی در حال حاضر 3478 W را بدون ذکر هشریت فهرست کرده است و وزن 13.5 kg را در برابر 11.5 kg در راهنما نشان میدهد.
| پارامتر | مقدار | یادداشت منبع |
|---|---|---|
| هشریت | 186 TH/s، با تلورانس 5% | راهنما، اکتبر 2024 |
| توان در پریز | 3441 W، با تلورانس 10% | راهنما؛ فروشگاه 3478 W نشان میدهد |
| بازدهی | 18.5 J/TH، با تلورانس 5% در 25 C | راهنما |
| خنکسازی | هوا، دو فن، 350 CFM | راهنما |
| ابعاد و وزن | 430 x 155 x 226 mm، وزن خالص 11.5 kg | فروشگاه 13.5 kg نشان میدهد |
| صدا | 75 dB اعلامشده | میانگین اندازهگیریشده 86 dB در 9 ویدیو |
| منبع تغذیه | P221B یا P222B، 220 تا 240 V تکفاز | فروشگاه رسمی |
| گارانتی | 1 سال | فروشگاه رسمی |
یک بنچمارک از نه آزمایش ویدیویی که در 2026-10-12 توسط ASICMinerpro گردآوری شده، میانگین 184 TH/s (1.1% کمتر از مشخصات) و 3573 W (3.8% بیشتر از مشخصات) را نشان میدهد. توان را بر اساس عدد بالاتر برنامهریزی کنید.
با صدای اندازهگیریشده 86 dB، این دستگاه برای آپارتمان یا اتاقی که در آن زندگی میکنند مناسب نیست. به یک ساختمان جانبی دارای تهویه یا سالن هاستینگ نیاز دارد.
M60S چقدر قیمت دارد؟
قیمت فروشگاه رسمی در 2026-10-12 برابر 1,692 USD است، یعنی 9.10 USD به ازای هر TH، با تحویل 7 روزه پس از پرداخت کامل. قیمت فروشندگان واسطه از 1,180 تا 1,827 USD متغیر است، پس دامنه قیمت در بازار زیاد است. مبلغ 1,700 USD در جدول ژوئن ما هنوز با کانال رسمی همخوانی دارد.
| فروشنده | قیمت | به ازای هر TH | تاریخ |
|---|---|---|---|
| فروشگاه رسمی MicroBT | 1,692 USD | 9.10 USD | 2026-10-12 |
| MinersDeals | 1,180 تا 1,185 USD | 6.34 تا 6.37 USD | 2026-09-25 |
| OneMiners از طریق miningnow.com | 1,672 USD | 9.09 USD | 2026-10-12 |
| Coin Mining Central از طریق miningnow.com | 1,827 USD | 9.93 USD | 2026-10-12 |
دستگاههای دستدوم در یک سایت فروشنده واسطه، بدون تاریخ، با قیمت 1,270 USD برای یک بسته مخلوط 196T فهرست شدهاند و یک وبلاگ مه 2026 بازار ثانویه را بسته به وضعیت بین 1,800 و 3,500 USD ذکر میکند. ما بازار دستدوم را غیرقابل اتکا میدانیم.
عوارض واردات برای روسیه، کشورهای CIS، آرژانتین و کشورهای دیگر بهصورت محلی تعیین میشود. MicroBT آنها را منتشر نمیکند، پس قیمت تمامشده تحویل را از یک شرکت حملونقل بپرسید. فقط از فروشگاه رسمی یا یک توزیعکننده مجاز بخرید، چون سازنده درباره کالای تقلبی چیزی نمیگوید.
آیا M60S در 2026 سرمایه خود را برمیگرداند؟
با هشپرایس نزدیک به 40 USD به ازای هر PH در روز، یک M60S پیش از کارمزد استخر حدود 7.44 USD در روز درآمد دارد. بازگشت سرمایه در 0.05 USD به ازای هر kWh تقریباً 360 تا 510 روز، در 0.07 بیش از دو سال و در 0.10 هرگز اتفاق نمیافتد. اینها برآوردهای یکروزه هستند و انتظار میرود تنظیم سختی بعدی درآمد را حدود 5% کاهش دهد.
فرمول ساده است. انرژی روزانه برابر 3.441 kW ضرب در 24 ساعت، یعنی 82.58 kWh است. درآمد ناخالص برابر هشپرایس ضرب در 0.186 PH/s است. درآمد خالص برابر ناخالص منهای هزینه انرژی است.
| قیمت برق | هزینه روزانه برق | خالص روزانه | خالص 30 روزه | بازگشت سرمایه با 1,700 USD | بازگشت سرمایه با 1,180 USD |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.05 USD/kWh | 4.13 USD | 3.31 USD | 99 USD | حدود 514 روز | حدود 357 روز |
| 0.07 USD/kWh | 5.78 USD | 1.66 USD | 50 USD | حدود 1,024 روز | حدود 711 روز |
| 0.10 USD/kWh | 8.26 USD | منفی 0.82 USD | منفی 25 USD | بدون بازگشت سرمایه | بدون بازگشت سرمایه |
ورودیها عبارتند از قیمت BTC نزدیک به 83,380 USD، هشریت شبکه که منابع آن را بین حدود 1,008 و 1,108 EH/s ذکر میکنند، سختی نزدیک به 132.7 تریلیون و هشپرایس حدود 40 USD به ازای هر PH در روز، که همگی در 2026-10-12 بررسی شدند. یک ماشینحساب زنده در ASICMinerpro در آن روز درآمد ناخالص 7.77 USD نشان داد که نقطه سربهسر را از 0.090 به حدود 0.094 USD به ازای هر kWh جابهجا میکند.
کارمزد استخر، خنکسازی، توقف کار و مالیات لحاظ نشده است. قیمت برق خود را در ماشینحساب ماینینگ وارد کنید و نتیجه را با جدول بازگشت سرمایه ما برای S21 XP، S21 Pro و M60Sمقایسه کنید.
هاوینگ بعدی حدود آوریل 2028 انتظار میرود. با قیمت ثابت BTC، درآمد ناخالص هر دستگاه نصف میشود، پس دستگاهی که اکنون در مرز سودآوری است از آن جان به در نخواهد برد.
M60S از چه فرمافزار و تنظیمات استخری پشتیبانی میکند؟
M60S با فرمافزار اصلی MicroBT عرضه میشود که آخرین بهروزرسانی آن در فروشگاه رسمی 2025-04-21 است. LuxOS از زمانی که Luxor در آوریل 2026 پشتیبانی را به WhatsMiner گسترش داد، بهطور رسمی از M60S_VK20 روی برد کنترل H616 پشتیبانی میکند، با dev fee برابر 2.8%، هدفگذاری توان و curtailment سریع. Braiins OS از WhatsMiner پشتیبانی نمیکند.
درباره VNish منابع متناقض هستند. یک راهنمای فرمافزار از ژانویه 2026 میگوید VNish فقط برای دستگاههای Bitmain است، در حالی که یک سایت مقایسه ادعا میکند از M60 پشتیبانی میکند که ما نتوانستیم آن را تأیید کنیم. تا زمانی که نسخه تأییدشدهای پیدا نکردهاید آن را فلش نکنید.
این ماینر از Stratum V1 استفاده میکند. Stratum V2 بهصورت بومی پشتیبانی نمیشود و استخری که V2 را الزامی کند به یک پروکسی ترجمه متنباز نیاز خواهد داشت. سایت رسمی حالتهای توان با نام کم، معمولی و زیاد را توصیف نمیکند (بررسیشده در 2026-10-12). هدفگذاری توان در LuxOS روش مستند برای underclock است.
اگر برای این مدل استخر انتخاب میکنید، راهنمای ما را درباره استخرها برای WhatsMiner M60 و M66بخوانید.
M60S برای چه کسی مناسب است و چه کسی باید از آن بگذرد؟
M60S برای شما مناسب است اگر:
- تا حدود 0.07 USD به ازای هر kWh میپردازید و میتوانید دستگاه را در جایی دارای تهویه نگه دارید؛
- برق تکفاز 220 تا 240 V و خط 16 A دارید؛
- قیمت ورودی کمتری برای هر دستگاه نسبت به جدیدترین مدلهای Bitmain میخواهید؛
- بازگشت سرمایهای را میپذیرید که به یک سال یا بیشتر برسد.
از آن بگذرید اگر:
- 0.09 USD به ازای هر kWh یا بیشتر میپردازید، که در شرایط فعلی ضرر میکند؛
- به کارکرد بیصدا نیاز دارید یا کنار همسایهها زندگی میکنید؛
- بهترین بازدهی را میخواهید، که Antminer S21 XP ارائه میدهد؛
- اگر قیمت BTC بیفتد یا سختی بالا برود، تحمل زیان را ندارید.
ریسکها چیست؟
- سختی. افزایش حدود 5.4% برای 2026-10-16 برآورد شده است که همه اعداد جدول بالا را تقریباً به همان نسبت کاهش میدهد.
- حاشیه سود باریک. فاصله بین نقطه سربهسر در 0.09 USD و یک تعرفه معمول خانگی کم است.
- هاوینگ. درآمد هر دستگاه پس از رویداد آوریل 2028 بهشدت افت میکند، اگر قیمت آن را جبران نکند.
- گرما و صدا. میانگین اندازهگیریشده 86 dB و حد دمای محیط 35 درجه بسیاری از اتاقها را کنار میگذارد.
- فروش مجدد. قیمت دستدومها نوسان زیادی دارد و از BTC پیروی میکند.
- واردات و گمرک. عوارض و تأخیرها به کشور شما بستگی دارند و منتشر نشدهاند.
- اختلاف مشخصات. توان و وزن بین راهنما و فروشگاه تفاوت دارد، پس نسخهای را که میخرید تأیید کنید.
M60S در مقایسه با Antminer S21، S21 Pro، S21 XP و M66S چگونه است؟
M60S بدترین بازدهی را در این گروه دارد، 18.5 J/TH، پس فقط وقتی منطقی است که آنقدر ارزان باشد که توان اضافه را جبران کند. Antminer S21 XP از 13.5 J/TH استفاده میکند، یعنی 27% انرژی کمتر برای هر تراهش.
| مدل | هشریت | توان | بازدهی | خنکسازی | یادداشت قیمت |
|---|---|---|---|---|---|
| WhatsMiner M60S | 186 TH/s | 3,441 W | 18.5 J/TH | هوا | 1,180 تا 1,692 USD |
| Antminer S21 | 200 TH/s | 3,500 W | 17.5 J/TH | هوا | بهدست نیامد |
| Antminer S21 Pro | 234 TH/s | 3,510 W | 15 J/TH | هوا | بهدست نیامد |
| Antminer S21 XP | 270 TH/s | 3,645 W | 13.5 J/TH | هوا | بهدست نیامد |
| WhatsMiner M66S | 270 تا 298 TH/s | حدود 5,000 تا 5,513 W | 18.5 J/TH | غوطهوری | 2,385 تا 2,445 USD |
مشخصات از راهنماهای رسمی Bitmain و MicroBT گرفته شده است. قیمت مدلهای Antminer در 2026-10-12 بهدست نیامد، پس برای آنها از ماشینحساب استفاده کنید. برای قویترین گزینه خنکشونده با هوا، بررسی Antminer S21 XP مارا بخوانید.
FAQ
هشریت و توان WhatsMiner M60S چقدر است؟
طبق راهنمای MicroBT، مقادیر نامی 186 TH/s و 3441 W با 18.5 J/TH است. فروشگاه رسمی در حال حاضر 3478 W را فهرست کرده و آزمایشهای مستقل میانگین 184 TH/s با 3573 W را نشان دادند.
WhatsMiner M60S چقدر قیمت دارد؟
فروشگاه رسمی در 2026-10-12 مبلغ 1,692 USD را فهرست کرده و قیمت فروشندگان واسطه از 1,180 تا 1,827 USD است. هزینه حمل و عوارض واردات جداست.
آیا WhatsMiner M60S در 2026 سودآور است؟
در 0.05 USD به ازای هر kWh حدود 3.31 USD در روز خالص درآمد دارد و در 0.10 ضرر میکند. نقطه سربهسر نزدیک به 0.09 USD به ازای هر kWh است و ارقام با قیمت BTC و سختی تغییر میکنند.
آیا میتوانم روی M60S از Braiins OS استفاده کنم؟
نه. Braiins OS از WhatsMiner پشتیبانی نمیکند. LuxOS لیست M60S را دارد و پشتیبانی VNish تأیید نشده است.
آیا M60S به برق سهفاز نیاز دارد؟
نه. با برق تکفاز 220 تا 240 V از طریق کانکتور C19 با ظرفیت دستکم 16 A کار میکند.
آیا خرید WhatsMiner M60S در 2026 میارزد؟
فقط با قیمت برق پایین و قیمت خرید پایین. در 0.05 USD به ازای هر kWh و حدود 1,200 USD در یک سال سرمایه را برمیگرداند و هر چیزی بالای 0.09 USD به ازای هر kWh ضرر دارد. اگر بیشتر میپردازید، دستگاه کارآمدتری بخرید یا با تعرفه ارزانتر هاست کنید.
پیش از سفارش، تعرفه خود و قیمت فروشنده را در ماشینحساب ماینینگ وارد کنید و یک سناریوی بدبینانه با افزایش 10% سختی اجرا کنید.



