Bitdeer: این شرکت چه کار میکند و محصولاتش چطور کار میکنند
Bitdeer اغلب در فهرستهای «کجا هشریت بخریم» کنار استخرها و سرویسهای ابری دیده میشود، هرچند ساختارش فرق دارد. این یک شرکت زیرساختی سهامی عام است: دیتاسنتر میسازد، ASIC اختصاصی خودش را تولید میکند، خودش ماینینگ میکند و به موازات آن ظرفیت باقیمانده را به بیرون میفروشد. در ادامه بررسی بر پایه واقعیتهای اعلامیههای خود شرکت و فروشگاه آن، همراه با تاریخ بررسی. هر چیزی که شرکت منتشر نمیکند مستقیم علامت زده شده و در متن هیچ گمانهزنی وجود ندارد.
خلاصه مهمترین نکات
- Bitdeer Technologies Group، نماد NASDAQ: BTDR، دفتر مرکزی در سنگاپور. شرکت سهامی عام است و به SEC گزارش میدهد. از 1 ژانویه 2026 از IFRS به US GAAP منتقل شده و دورههای گذشته بازمحاسبه شدهاند.
- این یک استخر ماینینگ نیست. در سرویس Cloud Hash Rate خود خریدار هنگام ثبت سفارش استخر را انتخاب میکند و پرداختها بر اساس مدل PPS یا مشتقات آن (FPPS، PPS+) همان استخر انتخابشده انجام میشود.
- Q2 2026 (فصلی که در 30.06.2026 به پایان رسید): درآمد $228.8 میلیون، زیان ناخالص $8.5 میلیون با حاشیه منفی 3.7%، زیان خالص $92.3 میلیون، Adjusted EBITDA $31.1 میلیون.
- کسبوکار اصلی به سمت ماینینگ خودی جابهجا شده است: هشریت self-mining در پایان Q2 2026 برابر 73.0 EH/s در برابر 16.5 EH/s یک سال پیش.
- فروش ماینر به عنوان یک خط درآمدی تقریباً به صفر رسیده است: $0.4 میلیون در Q2 2026 در برابر $69.5 میلیون در Q2 2025.
- در فروشگاه در تاریخ 01.09.2026 فقط دو ماینر هیدرویی سری A3 موجود است. تمام سری A4 و هر دو DL1 به صورت پیشسفارش و بدون قیمت منتشرشده قرار دارند.
Bitdeer چیست و چه تفاوتی با استخر و هاستر دارد
Bitdeer مالک زیرساخت و تولیدکننده سختافزار است، نه سرویسی برای توزیع پاداشها. استخر هشریت شرکتکنندگان مختلف را جمع میکند و بر اساس طرح خودش به آنها پرداخت میکند. هاستر دستگاههای دیگران را در ازای هزینه نگه میدارد. Bitdeer هر دو کار را انجام میدهد، اما درآمد اصلیاش از ماینینگ روی ASICهای خودش در دیتاسنترهای خودش میآید.
تفاوت در این دیده میشود که چه کسی مالک چیست و چه کسی چه ریسکی را میپذیرد.
| نقش | سختافزار متعلق به کیست | مشتری بابت چه چیزی پول میدهد | ریسک اصلی مشتری |
|---|---|---|---|
| استخر ماینینگ | مشتری | کارمزد استخر از پاداشها | طرح پرداخت، تأخیرها، قابلیت اتکای استخر |
| ارائهدهنده هاستینگ | مشتری | برق و نگهداری | تعرفه، آپتایم، شرایط فسخ |
| Bitdeer در نقش self-miner | Bitdeer | هیچ چیز، اینجا مشتری وجود ندارد | برای شرکت: قیمت BTC، سختی شبکه، برق |
| Bitdeer در نقش فروشنده هشریت ابری | Bitdeer | پیشپرداخت طرح به علاوه هزینه روزانه برق | قرارداد، نه دستگاه؛ کنترل فیزیکی نزد ارائهدهنده میماند |
در گزارشهای Bitdeer ماینینگ خودی و فروش خدمات در بخشهای جداگانه تفکیک شدهاند و این مفید است: مشخص میشود شرکت کجا پول درمیآورد و کجا نه.
کسبوکار از چه بخشهایی تشکیل شده و اقتصاد آنها چگونه است
شرکت درآمد را در هفت خط افشا میکند. دادههای Q2 2026 از اعلامیه 10.08.2026.
| خط کسبوکار | درآمد، میلیون $ | بهای تمامشده، میلیون $ | سود (زیان) ناخالص، میلیون $ |
|---|---|---|---|
| Self-mining | 168.4 | (171.0) | (2.7) |
| Co-mining | 25.0 | (28.8) | (3.9) |
| AI Cloud | 14.0 | (16.3) | (2.3) |
| Cloud hash rate | 3.7 | (3.8) | (0.1) |
| General hosting | 2.8 | (2.8) | 0.0 |
| Membership hosting | 12.8 | (11.6) | 1.3 |
| فروش SEALMINER و لوازم جانبی | 0.4 | (0.2) | 0.1 |
| مجموع | 228.8 | (237.3) | (8.5) |
جمع خطوط فهرستشده 227.1 میشود، در حالی که کل فصل 228.8 است: منابع، اختلاف $1.7 میلیونی این ردیفها را تفکیک نمیکنند.
یک سال پیش ساختار متفاوت بود: self-mining 59.3، AI Cloud 1.3، cloud hash rate 0، general hosting 9.3، membership hosting 14.6، فروش SEALMINER 69.5، مجموع 155.6.
دو مشاهده از این جدول. اول: تنها بخشی که در Q2 2026 سود ناخالص مثبت محسوسی داشته membership hosting است، مثبت $1.3 میلیون. دوم: فروش سختافزار به عنوان منبع پول عملاً ناپدید شده است. دلیلش در گزارش مستقیم آمده: موجودیها (ویفرها، تراشهها، کار در جریان، SEALMINERهای آماده) از inventories به داراییهای ثابت برای ماینینگ خودی و co-mining منتقل شدهاند. Inventories از $252.0 میلیون به صفر افت کرده و PP&E از $1.1 میلیارد به $2.1 میلیارد رسیده است.
به بیان ساده، شرکت فروش دستگاههایش به خریداران بیرونی را متوقف کرده و آنها را وارد ناوگان خودش کرده است. برای خریدار ASIC این از هر جزئیات مالی مهمتر است: تولیدکننده بر سر محصول خودش با شما رقابت میکند.
ماینینگ خودی چقدر بزرگ است
ناوگان اختصاصی Bitdeer در پایان Q2 2026 برابر 73.0 EH/s و 243 هزار دستگاه است، بیش از چهار برابر یک سال پیش. در مجموع 86.1 EH/s تحت مدیریت است: شرکت اینجا self-mining، other proprietary و هاستینگ دستگاههای دیگران را با هم جمع میکند. Co-mining با 15.9 EH/s جداگانه و علاوه بر آن شمرده میشود. میانگین بازدهی ناوگان 15.8 J/TH و میانگین قیمت برق $44 به ازای هر MWh است.
| شاخص | Q2 2026 | Q2 2025 |
|---|---|---|
| هشریت self-mining، EH/s | 73.0 | 16.5 |
| Other Proprietary، EH/s | 4.9 | 0.2 |
| Hosting، EH/s | 8.2 | 13.9 |
| مجموع تحت مدیریت، EH/s | 86.1 | 30.6 |
| Co-mining، EH/s | 15.9 | 0 |
| ماینرهای خودی، دستگاه | 243,000 | 114,000 |
| روی هاستینگ، دستگاه | 46,000 | 86,000 |
| ماینرهای co-mining، دستگاه | 56,000 | 0 |
| BTC استخراجشده | 2,694 | 565 |
| BTC در ترازنامه | 150 | 1,502 |
| مصرف، MWh | 2,537,000 | 1,180,000 |
| میانگین قیمت برق، $/MWh | 44 | 43 |
| میانگین بازدهی ناوگان، J/TH | 15.8 | 25.7 |
میانگین هشریت self-mining در فصل 69.5 EH/s بود، یعنی رشد 389.4% نسبت به 14.2 EH/s یک سال پیش. میانگین هشریت co-mining برابر 11.4 EH/s.
به دو ردیفی که رو به پایین حرکت کردهاند توجه کنید. هاستینگ دستگاههای دیگران از 13.9 به 8.2 EH/s و از 86 به 46 هزار دستگاه کوچک شده است: ظرفیت به سمت سختافزار خودی میرود. و ذخیره BTC در ترازنامه از 1,502 به 150 سکه افت کرده، یعنی آنچه استخراج میشود فروخته میشود و انباشته نمیشود. بررسی جداگانه این موضوع در خبر Bitdeer مقدار 921 BTC استخراج کرد، اما ذخیره کوچک پرسش اصلی را مطرح میکند آمده و مقایسه هشریت با MARA اینجا بررسی شده است.
آخرین بهروزرسانی عملیاتی ماهانه، برای ژوئیه 2026: self-mining 76.7 EH/s، other proprietary 5.0، total proprietary 81.7 EH/s، co-mining 18.7 EH/s، استخراج 1,190 BTC، در ترازنامه 257 BTC. AI Cloud: ARR حدود $76 میلیون، 4,248 GPU مستقر شده، بهرهبرداری حدود 95%، 3,517 GPU با اشتراک بیرونی. شرکت در همان اعلامیه اعلام کرد که از بهروزرسانیهای ماهانه زیرساخت به گزارشهای فصلی میرود، بنابراین در 01.09.2026 خلاصهای برای اوت وجود ندارد و نباید جداگانه منتظرش بود.
ظرفیتها کجا قرار دارند
در 31.07.2026 مقدار 1,752 MW آنلاین است، 1,228.2 MW در خط توسعه، در مجموع 2,980.2 MW.
| سایت | ظرفیت | وضعیت |
|---|---|---|
| Rockdale، تگزاس | 563 MW | آنلاین (به علاوه 179 MW در خط توسعه) |
| Jigmeling، بوتان | 500 MW | آنلاین |
| Massillon، اوهایو | 174 MW | آنلاین |
| Gedu، بوتان | 100 MW | آنلاین |
| Knoxville، تنسی | 86 MW | در رقم آنلاین لحاظ شده، اما شرکت Ready for Service را Q3 2027 اعلام میکند |
| Molde، نروژ | 84 MW | آنلاین |
| Oromia، اتیوپی | 50 MW | آنلاین |
| Clarington، اوهایو | 570 MW | خط توسعه |
| Weathersfield، اوهایو | 300 MW | خط توسعه |
| Fox Creek، آلبرتا | 101 MW | خط توسعه، تولید برق گازی اختصاصی |
| Tydal، نروژ | 66.5 + 66.5 + 47 MW | خط توسعه، سه فاز |
خود شرکت زمانهای Ready for Service را forward-looking علامت میزند. درباره Clarington (570 MW) دعاوی حقوقی در جریان است که شرکت همسایه American Heavy Plate Solutions, LLC آغاز کرده و زمان در دسترس شدن ظرفیت ممکن است جابهجا شود. این موضوع کوچکی نیست: تقریباً نیمی از خط توسعه اعلامشده به همین یک سایت مربوط است.
درباره خط محصول SEALMINER چه میدانیم
SEALMINER همان ASICهای اختصاصی Bitdeer روی تراشههای سری SEAL است. مشخصات رسمی بهروز به این شکل است.
| مدل | هشریت | توان | بازدهی | خنکسازی | الگوریتم |
|---|---|---|---|---|---|
| A4 Ultra Hydro | 886 TH/s | 8372.7 W | 9.45 J/T | هیدرو | SHA-256 |
| A4 Pro Hydro | 680 TH/s | 7412 W | 10.9 J/T | هیدرو | SHA-256 |
| A4 Pro Air | 336 TH/s | 3662.4 W | 10.9 J/T | هوا | SHA-256 |
| A3 Pro Hydro | 660 TH/s | 8250 W | 12.5 J/T | هیدرو | SHA-256 |
| A3 Hydro | 500 TH/s | 6750 W | 13.5 J/T | هیدرو | SHA-256 |
| A3 Pro Air | 290 TH/s | 3625 W | 12.5 J/T | هوا | SHA-256 |
| A3 Air | 260 TH/s | 3640 W | 14 J/T | هوا | SHA-256 |
| DL1 Hydro | 52.5 GH/s | 7823 W | 149 J/G | هیدرو | Scrypt |
| DL1 Air | 25 GH/s | 3725 W | 149 J/G | هوا | Scrypt |
| A2 Pro Hydro | 500 TH/s | 7450 W | 14.9 J/T | هیدرو | SHA-256 |
| A2 Pro Air | 260 TH/s | 3874 W | 14.9 J/T | هوا | SHA-256 |
| A2 | 226 TH/s | 3729 W | 16.5 J/T | هوا | SHA-256 |
سری A4 در 07.04.2026 روی تراشه SEAL04 معرفی شد. ابعاد A4 Ultra Hydro: 665 x 482 x 86 mm، حدود 23.5 kg، فرمفاکتور 2U، کوینها BTC، BCH، BSV.
خط DL1 روی Scrypt کار میکند و برای LTC، DOGE، BELLS، JKC، LKY، PEP در نظر گرفته شده است. حالتهای کاری بر اساس اعلامیههای رسمی:
| مدل | حالت | هشریت | بازدهی | توان |
|---|---|---|---|---|
| DL1 Air، عرضه 16.03.2026 | استاندارد | 25 GH/s | 149 J/GH | 3725 W |
| DL1 Air | Low Power | 20.5 GH/s | 136 J/GH | منتشر نشده |
| DL1 Hydro، عرضه 01.06.2026 | استاندارد | 52.5 GH/s | 149 J/GH | 7823 W |
| DL1 Hydro | High Hashrate | 55 GH/s | 157 J/GH | منتشر نشده |
| DL1 Hydro | Low Power | 42.5 GH/s | 132 J/GH | منتشر نشده |
ابعاد: DL1 Air برابر 197 x 365 x 292 mm و 15.5 kg، و DL1 Hydro با فرمفاکتور 2U و 21 kg.
نقشه راه تراشهها که خود Bitdeer منتشر میکند: SEAL01 برابر 18.1 J/TH (Q1 2024)، SEAL02 برابر 13.5 J/TH (Q3 2024)، SEAL03 برابر 9.7 J/TH (Q1 2025)، SEAL04 برابر 6-7 J/TH (Q4 2025). این بازدهی تراشه است، نه دستگاه: A4 Ultra Hydro آماده روی کاغذ 9.45 J/TH دارد.
جدا از این باید رواداریای را در ذهن داشت که خود تولیدکننده اعلام میکند: پراکندگی تا ±5% در بازدهی انرژی و تا ±10% در هشریت و مصرف، و مشخصات نهایی بر اساس یونیتهای تحویلشده تعیین میشود. هنگام محاسبه بازگشت سرمایه کران پایین را در نظر بگیرید، نه عدد کاغذی. محاسبه سناریو برای یک مدل مشخص و تعرفه خودتان در ماشینحساب سوددهی راحت است: هشریت، مصرف و قیمت کیلووات آنجا جایگذاری میشوند.
منابع کجا با هم اختلاف دارند
سه اختلاف که پیش از نقلقول ارقام A4 باید بدانید.
- سطح اندازهگیری 9.45 J/TH. اعلامیه مطبوعاتی 07.04.2026 و کارت محصول ترکیب 886 TH/s در 8372.7 W را میدهند که از نظر حسابی همان 9.45 J/T در سطح دستگاه است. در یک رونویسی جانبی از کنفرانس نتایج Q2 2026 همین عدد بازدهی «در سطح تراشه» نامیده شده است. علیه روایت دوم، نقشه راه خود Bitdeer کار میکند که در آن SEAL04 برابر 6-7 J/TH اعلام شده است. نتیجه عملی: 9.45 J/TH را مشخصه دستگاه در نظر بگیرید.
- هشریت سری A4. صفحه اصلی سایت از «up to 900 TH/s» میگوید، کارت محصول و اعلامیه مطبوعاتی از 886 TH/s. رسماً این اختلاف در رواداری اعلامشده ±10% جا میشود، اما 886 TH/s را باید عدد کاغذی دانست.
- حالت «تا 1,000 TH/s» برای A4 Ultra Hydro نزد بازبینهای شخص ثالث و در فروشگاههای فروشندگان واسط دیده میشود. در مواد رسمی Bitdeer چنین حالتی برای A4 اعلام نشده و نمیتوان در محاسبات به آن تکیه کرد.
همین حالا واقعاً چه چیزی میتوان خرید
در 01.09.2026 نزد تولیدکننده دو ماینر هیدرویی موجود است: A3 Pro Hydro با قیمت $9,900 و A3 Hydro با قیمت $6,750. تمام سری A4 و هر دو DL1 فقط به صورت پیشسفارش در دسترساند، بدون قیمت منتشرشده و بدون زمان ارسال. سری A2 کاملاً فروخته شده است. در این تاریخ خرید مستقیم A4 از Bitdeer ممکن نیست.
| مدل | وضعیت | قیمت لیست | با تخفیف |
|---|---|---|---|
| A3 Pro Hydro | In Stock | $9,900 ($15/T) | $9,478 ($14.36/T) |
| A3 Hydro | In Stock | $6,750 ($13.5/T) | $6,411 ($12.82/T) |
| A4 Ultra Hydro، A4 Pro Hydro، A4 Pro Air | Pre-Order | منتشر نشده، در فروشگاه «Stay tuned» | ندارد |
| A3 Pro Air، A3 Air | Pre-Order | منتشر نشده | ندارد |
| DL1 Hydro، DL1 Air | Pre-Order | منتشر نشده | ندارد |
| A2 Pro Hydro | Sold Out | $6,500 ($13/T) | $5,897 ($11.8/T) |
| A2 Pro Air | Sold Out | $3,380 ($13/T) | $3,067 ($11.8/T) |
| A2 | Sold Out | $2,892.8 ($12.8/T) | ندارد |
زمان ارسال برای A4 و DL1 هم در سایت رسمی وجود ندارد. گارانتی طبق کارت محصول: 365 روز از تاریخ ارسال، در دوره گارانتی هزینه ارسال به مرکز خدمات با خریدار است و برگشت آن را Bitdeer پرداخت میکند. لغو، تعویض و بازگشت سفارش پس از ثبت پشتیبانی نمیشود، و اگر برای سختافزار بدون تاریخ تحویل پیشپرداخت میدهید، این شرط را باید دو بار بخوانید.
غیر از ماینرها، در فروشگاه کانتینرهای Minerbase با سیستم خنکسازی سیار، لوازم جانبی، حراج ماینرها، قرعهکشی Priority Purchase Rights و رزرو حق خرید به قیمت $0.99 وجود دارد.
اگر کانالهای تأمین سختافزار را مقایسه میکنید، بررسی جداگانه تأمینکنندگان و ریسکهای پیشپرداخت در مقاله کجا ASIC ماینر بخریم جمع شده است.
هشریت ابری چطور کار میکند و ریسک ساختاری آن چیست
هشریت ابری قراردادی برای نتیجه کار دستگاههای دیگران است، نه اجاره یک دستگاه مشخص. خریدار هزینه طرح را میپردازد و جداگانه بابت برق با تعرفه روزانه پول میدهد، و استخر استخراج را خودش هنگام ثبت سفارش انتخاب میکند. دستگاه نزد Bitdeer میماند. شرکت شرایطی را که در آن دستگاههای یک طرح خاموش میشوند منتشر نمیکند، پس این بند را باید در متن خود قرارداد دید.
در 01.09.2026 فروشگاه cloud mining فقط طرحهایی روی Antminer S19Pro نشان میدهد که هر دو با وضعیت 100% Sold هستند:
- 180 روز، 50 TH/s: $26.00، hash rate fee برابر $0.0029 به ازای هر TH در روز، برق $0.0531 به ازای هر TH در روز.
- 30 روز، 10 TH/s: $1.00، در طرح تخفیف $0.75.
طرح دوم از نظر حجم و مدت بیشتر شبیه یک محصول آشنایی است تا سرمایهگذاری. درآمد این بخش مقیاس را تأیید میکند: cloud hash rate در فصل $3.7 میلیون درآمد با زیان ناخالص $0.1 میلیون داد، یعنی کمتر از 2% درآمد شرکت.
ریسکهای ساختاری هشریت ابری به برند بستگی ندارند و نزد هر ارائهدهندهای تکرار میشوند:
- سختافزار متعلق به ارائهدهنده است. شما یک تعهد به تحویل خروجی میخرید، نه داراییای که بتوان آن را برد یا دوباره فروخت.
- قیمت برق معمولاً بیرون از پرداخت اصلی قرار میگیرد و روزانه کسر میشود. با افت هشپرایس، هزینه روزانه میتواند کل خروجی را ببلعد.
- آستانه خاموشی برای این دسته محصولات چیز رایجی است: اگر خروجی دیگر هزینه برق را پوشش ندهد، ماینینگ متوقف میشود در حالی که مدت پرداختشده همچنان میگذرد. Bitdeer آستانه خودش را منتشر نمیکند، یعنی این پرسشی برای قرارداد است، نه عددی معلوم.
- ریسک قیمت BTC کاملاً روی دوش خریدار میماند و ریسک خواب سختافزار طبق قرارداد تقسیم میشود، نه همیشه به نفع خریدار.
- خروج زودهنگام در چنین محصولاتی معمولاً وجود ندارد، و بازار ثانویه قراردادها که به طریق اولی وجود ندارد.
بررسی کلی این گونه محصولات، از جمله نشانههای طرحهای کلاهبرداری، در مقاله ماینینگ ابری: مزایا، معایب و چطور گرفتار کلاهبرداران نشویم آمده است.
هاستینگ، membership hosting و co-mining: تفاوت در چیست
Bitdeer سه ساختار متفاوت دارد و نباید آنها را با هم اشتباه گرفت. General hosting و membership hosting هر دو درباره میزبانی دستگاههای دیگران در سایتهای Bitdeer هستند و به عنوان خطوط درآمدی جداگانه افشا شدهاند، اما شرکت منتشر نمیکند که دقیقاً از نظر تجاری چه تفاوتی دارند، بنابراین توصیف تفاوت شرایط بر پایه منابع رسمی ممکن نیست. Co-mining یعنی استقرار دستگاههای خود Bitdeer در دیتاسنترهای دیگران با تقسیم نتیجه.
| مدل | سختافزار از آنِ کیست | دیتاسنتر از آنِ کیست | درآمد Q2 2026 | نتیجه ناخالص |
|---|---|---|---|---|
| General hosting | مشتری | Bitdeer | $2.8 میلیون | 0.0 |
| Membership hosting | مشتری | Bitdeer | $12.8 میلیون | +$1.3 میلیون |
| Co-mining | Bitdeer | شریک | $25.0 میلیون | -$3.9 میلیون |
Co-mining در یک سال از صفر به 15.9 EH/s و 56,000 دستگاه رسیده است. برای بازار این یعنی بخشی از سایتهای دیگران حالا با دستگاههای Bitdeer پر شده و ظرفیتی که پیشتر به هاستینگ خرد میرفت قراردادی شده است. تعرفهها و مکانهای هاستینگ برای ASICهای شخص ثالث را خود شرکت به تفکیک سایت به صورت عمومی منتشر نکرده، بنابراین مقایسه پیشنهاد آن با بازار باید بر اساس شرایط کلی انجام شود. خلاصه ارائهدهندگان مستقل در مقاله هاستینگ ASIC ماینر 2026: مقایسه تعرفهها، مکانها و شرایط و در بخش هاستینگ جمع شده است.
اگر ماینر هستید و نه سرمایهگذار، گزارشهای Bitdeer را چطور بخوانید
سرمایهگذار به سود و ضرایب نگاه میکند. برای ماینر ردیفهای دیگری مفیدترند، چون از این میگویند که او بر سر بلاکها و بر سر ظرفیت با چه کسی رقابت میکند.
- میانگین بازدهی ناوگان. 15.8 J/TH در Q2 2026 در برابر 25.7 J/TH یک سال پیش. این معیاری برای بهای تمامشده است: هرچه عدد J/TH شما بالاتر باشد، همان تراهش برایتان گرانتر تمام میشود، و مزرعه خانگی با سختافزار قدیمی دقیقاً همینجا به اپراتور صنعتی میبازد.
- میانگین قیمت برق. $44 به ازای هر MWh نزد شرکتی با سایتهای اختصاصی در بوتان، نروژ و اتیوپی. تعرفه خودتان را باید دقیقاً با همین عدد مقایسه کنید، نه با قیمت خرد هاستر همسایه.
- هشریت self-mining و روند آن. رشد از 16.5 به 73.0 EH/s در یک سال، افزودهای به سختی شبکه است که از سوی یک بازیگر میآید.
- هاستینگ بر حسب EH/s و تعداد دستگاه. افت از 13.9 به 8.2 EH/s یعنی ظرفیت به نفع ناوگان خودی بازتوزیع میشود، نه مشتریان بیرونی.
- BTC در ترازنامه. 150 سکه در برابر استخراج 2,694 در فصل نشان میدهد که استخراجشده برای تأمین مالی ساختوساز فروخته میشود.
- مخارج سرمایهای و ساختار آن. $266.0 میلیون در فصل، که $150.0 میلیون آن برای تولید SEALMINER برای مصرف خودی و co-mining بوده است. شرکت افشا نمیکند که $116.0 میلیون باقیمانده صرف چه شده، پس هر تفکیکی از این مبلغ حدس خواهد بود.
- بدهی. وامها $1.8 میلیارد در برابر دارایی $3.446 میلیارد، نقد و restricted cash برابر $496.3 میلیون و داراییهای دیجیتال به ارزش $196.9 میلیون. بار بدهی روی این اثر میگذارد که آیا شرکت حاضر است یک فصل زیانده را تحمل کند یا شروع به کاهش هزینهها میکند، از جمله شرایط برای مشتریان.
- R&D. مبلغ $36.1 میلیون در برابر $20.6 میلیون یک سال پیش. این درباره آن است که آیا نسل بعدی تراشه خواهد آمد و کِی.
یک ردیف جداگانه برای زمینه: بخش AI Cloud مبلغ $14.0 میلیون درآمد با زیان ناخالص $2.3 میلیون داد، اما قراردادهای اعلامشده برای آن بهمراتب بزرگتر از خود این بخش هستند.
| موضوع | ظرفیت | مدت | درآمد اعلامشده | چه چیز دیگری ذکر شده |
|---|---|---|---|---|
| Tydal، نروژ (ساختار Volta) | 121 IT MW برای GPU NVIDIA | 16 سال، یک بار تمدید 8 ساله | حدود $4.7 میلیارد برای مدت پایه، تا $8.0 میلیارد با تمدید | اعتبارنامههای مورد انتظار حدود $1.3 میلیارد |
| A102، مالزی | 9.5 MW | توافقنامههای آفتیک بلندمدت | بیش از $800 میلیون در مجموع | به طور کامل قراردادی شده |
| Johor Bahru | 21.7 IT MW | 10 سال | افشا نشده | تحویل سایت در Q1 2027، تعداد 128 سامانه NVIDIA GB300 NVL72 |
برای ماینر این یک معنا دارد: رقابت بر سر مگاوات دیگر با ماینرهای دیگر نیست، بلکه با بار کاری AI است، و آن بیشتر پول میدهد.
سختافزار خودی به علاوه هاستینگ در برابر هشریت ابری
مقایسه مستقیم پولی ممکن نیست تا وقتی Bitdeer قیمت A4 را منتشر نمیکند و طرحهای ابری تازه باز نمیکند. مقایسه بر اساس ساختار معامله معنا دارد، نه بر اساس اعداد.
| معیار | سختافزار خودی به علاوه هاستینگ | هشریت ابری |
|---|---|---|
| مالک دستگاه کیست | شما | ارائهدهنده |
| دارایی در پایان دوره | ASIC دست دوم که میتوان فروخت | هیچ چیز |
| ورود از نظر پول | قیمت سختافزار به علاوه ودیعه هاستر | قیمت طرح |
| چه کسی استخر را انتخاب میکند | شما | شما، هنگام ثبت سفارش |
| چه کسی هزینه برق را میدهد | شما با تعرفه هاستینگ | شما در یک ردیف روزانه جداگانه |
| چه کسی درباره توقف تصمیم میگیرد | شما و هاستر طبق قرارداد | ارائهدهنده |
| ریسک لجستیک و عوارض گمرکی | با شما | وجود ندارد |
| تعمیر و گارانتی | به عهده شما، برای SEALMINER معادل 365 روز از ارسال | مسئله ارائهدهنده |
| نقدشوندگی خروج | فروش سختافزار | معمولاً هیچ |
راهنمای عملی ساده است: طرح ابری اکسپوژر به هشریت را بدون لجستیک میدهد، اما دارایی و کنترل نمیدهد. سختافزار خودی کنترل و ارزش باقیمانده میدهد، اما فضا، تعرفه و نیروی کار میخواهد. اگر گزینه دوم را حساب میکنید، از تعرفه هر کیلووات شروع کنید و آن را در ماشینحساب سوددهی بگذارید، و تازه بعد با قیمت طرح ابری برای همان دوره مقایسه کنید.
در قرارداد به چه چیزی نگاه کنیم
این چکلیست هم برای خرید سختافزار و هم برای طرح ابری یکسان کاربرد دارد.
- تاریخها. آیا در قرارداد زمان ارسال یا تاریخ راهاندازی ظرفیت هست و در صورت نقض آن چه اتفاقی میافتد. برای اقلام با وضعیت Pre-Order و بدون تاریخ منتشرشده این نخستین پرسش است.
- بازگشت. Bitdeer در کارت محصول مستقیم نوشته که لغو، تعویض و بازگشت سفارش پشتیبانی نمیشود. بررسی کنید آیا این شرط در نسخه قرارداد شما هم تکرار شده است.
- گارانتی. 365 روز از تاریخ ارسال، ارسال به مرکز خدمات با هزینه خریدار. بپرسید مرکز خدمات فیزیکاً کجاست و چرخه تعمیر چقدر طول میکشد.
- رواداری مشخصات. مقدار ±5% در بازدهی و ±10% در هشریت و مصرف، تبصره رسمی تولیدکننده است. در محاسبه بازگشت سرمایه از کران پایین استفاده کنید.
- آستانه خاموشی در طرح ابری. در چه سطحی از خروجی ماینینگ متوقف میشود، آیا در این مدت زمان پرداختشده میگذرد، آیا بخشی از هزینه بازگردانده میشود.
- فرمول هزینه برق. آیا نرخ به ازای TH در روز ثابت است، در چه شرایطی بازنگری میشود و چه کسی واقعیت مصرف را ثبت میکند.
- انتخاب استخر و مدل پرداخت. در Cloud Hash Rate استخر را خریدار انتخاب میکند و پرداختها بر اساس طرح همان استخر انجام میشود. کارمزد و مدل را نزد خود استخر بررسی کنید، نه نزد Bitdeer.
- حوزه قضایی و سایت. تعرفه، ریسک رگولاتوری و زمانبندی همه به کشور بستگی دارند. سایتی که در خط توسعه است، سایت فعال نیست.
- فورس ماژور و حق تعویق. خود شرکت زمانهای Ready for Service را forward-looking علامت میزند و درباره Clarington دعوای حقوقی در جریان است. ببینید پیامدهای تعویق به عهده چه کسی است.
شرکت چه چیزهایی را منتشر نمیکند
اینجا حدس و گمانی نیست، فقط فهرستی از خلأها که در هر محاسبهای باید در ذهن داشت:
- قیمت سری A4 و هر دو DL1: وضعیت Pre-Order، در فروشگاه نوشته «Stay tuned»;
- زمان ارسال و تحویل A4 و DL1: تاریخ مشخصی در سایت رسمی وجود ندارد;
- حجم تولید SEALMINER بر حسب تعداد یا بر حسب EH/s در فصل: در گزارشها افشا نمیشود;
- بهای تمامشده تولید هر TH و capex به ازای EH/s ناوگان خودی: افشا نمیشوند;
- استخرهایی که هشریت خود شرکت به آنها هدایت میشود: رسماً ذکر نشدهاند;
- وجود استخر ماینینگ اختصاصی: تأییدی وجود ندارد، اسناد رسمی فقط انتخاب استخر شخص ثالث توسط خریدار را توصیف میکنند;
- تفکیک درآمد AI Cloud به تفکیک مشتری و نام مستأجر نهایی Tydal: فقط ساختار زیرمجموعه Volta و «آزمایشگاه پیشرو AI» ذکر شده است;
- بهروزرسانی عملیاتی اوت 2026: در 01.09.2026 منتشر نشده، شرکت به دورهبندی فصلی رفته است.
پرسشهای پرتکرار
آیا Bitdeer یک استخر است؟
نه. استخر ماینینگ اختصاصی در مواد رسمی شرکت اعلام نشده است. در سرویس Cloud Hash Rate خریدار هنگام ثبت سفارش استخر شخص ثالث را انتخاب میکند و پرداختها بر اساس مدل PPS یا مشتقات آن (FPPS، PPS+) همان استخر انتخابشده انجام میشود. کارمزد و طرح محاسبه را نزد خود استخر بررسی کنید.
آیا SEALMINER A4 را همین حالا میتوان خرید؟
در 01.09.2026 تمام سری A4 در فروشگاه با برچسب Pre-Order است، قیمت منتشر نشده و روی کارت نوشته «Stay tuned». زمان ارسال در سایت رسمی وجود ندارد. فقط A3 Pro Hydro و A3 Hydro موجودند. سری A2 فروخته شده است. هر قیمتی برای A4 نزد فروشندگان واسط، قیمت تولیدکننده نیست.
SEALMINER چقدر از سختافزار متوسط بازار بهینهتر است؟
بازدهی کاغذی A4 Ultra Hydro برابر 9.45 J/TH در 886 TH/s و 8372.7 W است. برای مقایسه، میانگین بازدهی کل ناوگان خود Bitdeer در Q2 2026 برابر 15.8 J/TH بود. دادهای برای مقایسه با مدلهای مشخص سایر تولیدکنندگان در منابع این مقاله وجود ندارد و ما آن را از خودمان درنمیآوریم.
چرا شرکت با وجود رشد هشریت زیان میدهد؟
Q2 2026 با زیان ناخالص $8.5 میلیون و زیان خالص $92.3 میلیون در برابر درآمد $228.8 میلیون و Adjusted EBITDA برابر $31.1 میلیون بسته شد. بهای تمامشده self-mining شامل $84.7 میلیون برق و $79.8 میلیون استهلاک و SBC است. رشد سریع ناوگان، استهلاک را زودتر از بازدهی بالا میبرد.
آیا به جای ASIC خودی بهتر است هشریت ابری بگیریم؟
اینها دو معامله متفاوتاند، نه دو قیمت متفاوت. طرح ابری اکسپوژر بدون لجستیک و تعمیر میدهد، اما دارایی، کنترل بر توقف و امکان خروج نمیدهد. سختافزار خودی ارزش باقیمانده باقی میگذارد و تعرفه، فضا و نگهداری میخواهد. هر دو گزینه را برای افق زمانی خودتان و کیلووات خودتان حساب کنید.
منابع
- Bitdeer، گزارش Q2 2026 (10.08.2026): ir.bitdeer.com، اعلامیه unaudited financial results for the second quarter 2026.
- Bitdeer، بهروزرسانی عملیاتی ژوئیه 2026 (26.08.2026): ir.bitdeer.com.
- Bitdeer، معرفی سری SEALMINER A4 (07.04.2026) و DL1 Air (16.03.2026)، DL1 Hydro (01.06.2026).
- فروشگاه bitdeer.com/shop و bitdeer.com/cloud-mining، بررسیشده در 01.09.2026.
- Cloud Hash Rate Service Agreement، m.bitdeer.com/en/info/125.
POOL BTC یک سایت مستقل برای مقایسه استخرها، ماشینحسابها و سرویسها است. ما هشریت نمیفروشیم، سختافزار میزبانی نمیکنیم و با Bitdeer ارتباطی نداریم. این مطلب جنبه اطلاعرسانی دارد و توصیه سرمایهگذاری نیست.



